Музей історії села
![]() |
Слободян Лідія Миколаївна – керівник Музею історії села Чорноморської ЗОШ І-ІІІ ступенів, вчитель історії та правознавства. |
Метою діяльності музею історії села є залучення учнів школи до вивчення та збереження історико-культурної спадщини свого народу, формування освіченої творчої особистості та сприяння відродженню і розбудові національної системи освіти, як найважливішої ланки виховання свідомих громадян Української держави.
Основною формою масової науково-освітньої діяльності будь-якого музею є музейна екскурсія, тобто колективний огляд музею відвідувачами, які об'єднані в екскурсійні групи. Безпосередній контакт з музейною реліквією, що здійснюється під час екскурсій викликає у школярів почуття особистої причетності до минулого, в результаті емоційної реакції, що виникає на основі образного занурення в епоху. Оглядові та тематичні екскурсії музею побудовані на співвідношенні основного і місцевого краєзнавчих матеріалів, музейних фондів різних епох.
Музей історії села організовує і допомагає удосконаленню виховного процесу в школі. Сприяє розвитку творчих інтересів молоді до пошукової, краєзнавчої, науково-дослідницької, художньо-естетичної роботи.
Музей складається з 2-х кімнат: Зала Бойової Слави та Зала історії села.
В Залі Бойової Слави розміщено такі експозиції – «Вставай на смертний бій», «Перемога буде за нами», «Великий перелом», «Місія визволення», «Перемога, Перемога». На базі цих експозицій протягом року проводяться навчальні заняття з конкретних тем по історії, української літератури, масові виховні заходи, організовуються екскурсії для учнів школи, а також гостей.
Кожен рік до Дня Партизанської Слави проводяться екскурсії для учнів усіх класів, до Дня визволення України від німецько-фашистських загарбників проводиться Тиждень Пам’яті, в ході якого проводяться екскурсії, уроки, бесіди та масові заходи «Дніпро – ріка героїв», «Місія визволення», «Вшановуємо пам'ять героїв» та ін..
Використовуючи матеріали та експонати Музею історії села прагну зацікавити дітей, щоб кожне слово і розповідь були значимими для них.
Експонати та фонди шкільного Музею історії села є невичерпною базою та джерелом натхнення в організації дослідницької роботи, матеріали музею є основою написання учнівських науково-дослідницьких робіт, рефератів, лекцій, доповідей за матеріалами пошуків, дослідження окремих сторінок історії села, написання МАНівських робіт. Так на основі експозиції із залу історії села «Херсонщина і революція» та «Перші п’ятирічки» було написано два дослідження: «Внесок німців-колоністів у розвиток сонячної Таврії» та «Внесок узбеків у розвиток сільського господарства нашого краю у 30-60-х роках ХХст.»
Експозиція «Сучасне нашого радгоспу» була використана в історико-краєзнавчій експедиції «Історія міст і сіл» на тему «Визначні особистості села і їх внесок у розвиток населеного пункту».
На основі пошукових робіт експедиційних загонів школи у Музеї історії села створено дві нові експозиції «Ми є, були і будемо» (історія школи) та «Голодомор 1931-1933 років на Херсонщині».
Отже,
використання музейних матеріалів сприяє поглибленню знань, отриманих учнями в
рамках навчальної програми, розширює уявлення про культуру свого краю.
Використання краєзнавчого матеріалу дає можливість вчителю всебічно розвивати
особистість підлітка, виховувати свідомого громадянина, патріота рідного краю, прищеплювати любов до малої
батьківщини, сприяти розвитку допитливості, спостережливості школярів.
Музейні експонати допомагають формувати у підростаючого покоління розуміння нерозривного зв’язку минулого, сучасного, майбутнього України.